Baskılı Sac (Desenli Sac) Nedir?

Demir ve çelik sektörünün en önemli, en yaygın kullanıma sahip parçalarından biri olan baskılı saclar, yüzeyinde belirli bir desenle işlenmiş veya tasarlanmış bir metal levhayı ifade eder.Bu desenler fonksiyonel veya estetik amaçlara hizmet edebilir ve desenli levhalar çeşitli endüstrilerde ve uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Baskılı Sac

Baskılı Sac

Sayısız avantajı da beraberinde getiren, hem kullanışlılık hem de görsellik sunan baskılı saclar, uzun ömürlü olması ile de harika bir seçim olarak değerlendirilir.Buna bağlı olarak hem yurt içi hem de yurt dışı pazarda çokça tercih edildiğini görmekteyiz.

Teknik özelliklerine değinecek olursak, KIRIMCI METAL baskılı sac modelleri desenine bağlı olarak, 0,60 mm ile 1,1 mm arasında kalınlıklarda üretilebilmektedir. Normal şartlarda standart ölçülere bağlı kalınarak üretim yapılıyor olsak da, talebe göre özel üretim mümkün olabilir.

Baskılı Sac / Desenli Sac Nasıl Üretilir?

Baskılı saclar, sac levhaların pres makinalarında farklı tasarımlardaki kalıplarla şekillendirilmesi ile oluşur.Bu işlem seri üretim için verimlidir ve üreticilerin birden fazla özdeş parçayı hızlı ve doğru bir şekilde oluşturmasına olanak tanır. Hassasiyet ve verimliliğin çok önemli olduğu endüstrilerde sıklıkla kullanılır.

Baskılı Sac Nerede Kullanılır?

Baskılı saclar, çeşitli endüstrilerde uygulama alanı bulur ve hem işlevsel hem de dekoratif amaçlarla kullanılabilir. Mimaride, iç tasarımda, estetiğin ve tasarımın önemli olduğu diğer çeşitli endüstrilerde sıklıkla dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.

Baskılı Sac Uygulama

Baskılı Sac Uygulama

Mimari Tasarım: Desenli saclar genellikle mimari tasarımda cephelerde, duvar kaplamalarında ve iç dekorasyonlarda kullanılır. Binalara ve yapılara dekoratif bir unsur ekleyebilir.

İç Tasarım: İç mekan tasarımında dekoratif duvar panelleri, tavan döşemelerive mobilya yüzeylerinde desenli saclar kullanılabilir. İç mekanlara doku ve görsel ilgi katar.

Sanat ve El Sanatları: Benzersiz projeler ve diğer yaratıcı uygulamalar oluşturmak için sanat ve el sanatlarında popülerdir.
Güvenlik ve Gizlilik: Desenli saclar güvenlik kapıları ve pencereleri için kullanılabilir.

Desenli levhaların çok yönlülüğü, onları hem işlevsel hem de estetik faydalar sunarak çok çeşitli endüstrilerde ve ortamlarda uygulanabilir kılar.

Tüm bu kullanım alanları baskılı sacın ne kadar da çok hayatımızın bir parçası haline geldiğini gösteriyor. Günlük yaşamımızda dahi pek çok farklı noktada baskılı saclar ile karşılaşabiliyor.

Baskılı Sac Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Baskılı sac için kullanılan sacın kalınlığı, genişliği ve boyu fiyatı belirleyen etkenledir.

Ayrıca, tercih edilecek desen, standart dışı boyutlar ve uygulanacak olan ilave işlemler de fiyatı belirlemede bir etken olabilir.

Çelik Kapı Sacı Nedir?

Desenli bir sac kapı paneli tipik olarak yüzeyinde dekoratif veya dokulu bir desene sahip bir kapı panelini ifade eder. Bu tip kapı paneli, binanın genel tasarımını tamamlayabilecek dekoratif bir unsur sağlayarak, kapının görsel çekiciliğini arttırmak için tasarlanmıştır. Çelik kapı panelindeki desen, basit geometrik şekillerden karmaşık tasarımlara kadar geniş bir yelpazede değişebilir.

Çelik kapılar ağırlıklı olarak dış mekanlarda kullanılır. Çok sıcak ve çok soğuk iklim koşullarının bulunduğu yerlerde çelik kapı üzerinde yer alan ahşap kaplama zarar göreceği için desenli sac uygulaması tercih edilir.

Aynı zamanda kullanılan çelik kapı sacı, zorlanmaya, yangına ve hırsızlığa karşı daha yüksek koruma sağlar ve ahşap gibi sürekli bakım gerektirmez.

Çelik kapı saclarıyla ilgili bazı önemli noktalar şunlardır:

Baskılı Sac Uygulama

Baskılı Sac Uygulama

Malzeme: Panel genellikle 0.60mm-1.00 mm kalınlıktaki sacdan üretilir.

Tasarım Seçenekleri: Çelik kapı panelleri, farklı mimari tarzlara ve mekan estetiğine uyacak şekilde çeşitli tasarımlara sahiptir. Kapıya karakter ve stil katarak mekanın genel görünümünü ve hissini geliştirirler.

Uygulamalar: Desenli sac kapı panelleri konutlar, ticari binalar ve endüstriyel tesisler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda kullanılabilir. Paneller boyanabilir ve galvaniz kaplanabilir. Çelik kapı sac panelinin üzerine yapılan bu işlemler ile paslanmasının da önüne geçilir.

Kişiselleştirme: Birçok üretici, müşterilerin kendi tercihlerine ve alanın genel tasarımına uyacak şekilde çeşitli desenler, malzemeler ve kaplamalar arasından seçim yapmasına olanak tanıyan özelleştirme seçenekleri sunar.

Desenli sac kapı panelleri, sanatsal ve tasarım öğelerini bir binanın işlevsel bileşenlerine dahil etmenin bir yolunu sağlayarak görsel ilgiyi artırır ve alanı kişiselleştirir.

Baskılı Sac Ürünleri